Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco málo z historie kapely, jak si to pamatuje kapelník Karel Brtek:

12. 9. 2006

Kapela s neotřelým názvem UNIKÁT začala vznikat někdy v průběhu roku 1991, kdy dva kamarádi hrající spolu v dechovém orchestru "Spojů" dali hlavy dohromady a začali přemýšlet,čím by zaplnili svůj (tehdy) volný čas. Budoucí kapelník Karel Brtek si na popud Jirky Košťála zakoupil na zájezdu dechovky v Bavorsku svoje úplně první klávesy zn.Casio a začal se na ně cvičit. Oba tito trumpetisté tedy měli alternativu v podobě kláves a kytary (u Jiřího), takže zbývalo jen najít další dobré hudebníky. To se nakonec podařilo a tak na podzim zmíněného roku vyystoupila kapela poprvé a to na schůzi elektrárny Chvaletice v Přelouči. Tři přeloučské muzikanty kytaristu, trumpetistu a zpěváka Jiřího Košťála, bubeníka Ivoše Jecha a basistu Davida Novotného doplňovali saxofonista Petr Šedivý a klávesista Karel Brtek. Předchůdcem této skupiny byla parta, která si říkala Slepičanka a v letech 1985 - 89 hrála na svatbách a hospodských zábavách. Skončila nástupem muzikantů na vojnu, její repertoár však posloužil jako základ zatím bezejmennému orchestru. Lidé v Unikátu se časem měnili. Za Jirku Košťála přišel trumpetista a klávesák Míra Skalník, do té doby jednostranný zpěv se rozdělil mezi více zpěváků, také se začalo zpívat vícehlasně. V následujících časech přeloučské muzikanty postupně vystřídali hudebníci převážně kolínští. Ivoška nahradil bubeník Česťa Rychlík, který už občas zaskakoval a za Davida přišel basista Vláďa Zeman, současný kapelník orchestru "Spojů". Tyto změny se udály koncem devadesátých let a nebyly poslední. Posledního zakládajícího člena kapely Petra postupně nahradil nadějný zpěvák a saxofonista Lukáš Hrabák, tato sestava fungovala poměrně dlouho a odehrála desítky víceméně zdařilých akcí. V té době se shodou šťastných okolností vrací do skupiny Jirka Košťál, aby nahradil odcházejícího Mirka a znatelně se rozšiřuje repertoár. S ním se vrátila do kapely kytara, ovšem nastálo mohl hrál jen poměrně krátkou dobu a tak posléze došlo k zatím poslední změně, kdy nastoupil zpěvák, saxofonista, klarinetista a kytarový mág Karel Kaprálek. Jeho přičiněním dostala kapela poměrně solidní bigbítový zvuk. Nyní se Unikát prezentuje soudobou rockovou a popovou muzikou českých i zahraničních autorů, samozřejmě se nezapomíná na staré dobré fláky a dechovku. Pozadu nezůstává ani postupné rozšiřování a vylepšování aparatury (pořád je kam strkat prachy..). V současné době má kapela Unikát dosti rozsáhlý rajón, působí na tradičních venkovských sálech a parketech a také na pódiích městských kulturních domů, např. v Kolíně, Kutné Hoře či Poděbradech, občas si vyrazí zahrát i do hlavního města.

Od plesové sezony 2009 se kapela pro účely větších společenských akcí rozšířila o studentku státní konzervatoře, půvabnou trumpetistku Moniku Špinkovou a pozounistu, hráče na koryto a gymnaziálního "slackera" Vojtu Kaprálka.

V dubnu 2010 přichází na post zpěvačky talentovaná studentka gymnázia v Poděbradech Tereza Klingerová.

Na konci roku 2016 odchází po sedmi letech Vojta Kaprálek na plný úvazek vařit pivo do Horní Malé Úpy. Pozounu se ujímá student Gymnázia Kolín a nejmladší člen Kolínského BigBandu Michal Valášek.  

Stále zaměstnaného Lukáše Hrabáka pravidelně alternuje od roku 2017 zpívající saxofonista Kuba Veselý.

(doplnil Karel - doktor)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Svatba

(Zelí, 18. 7. 2010 22:43)

Zdar borci,dík zaskvělou svatbu,bylo to super P.S. Jirka bude mít ty utopence,jestli přijede na posvícení zdar Zelí.